Eura7, Najnowsze, Przydatne narzędzia, WWW

Przydatne triki w WordPressie – shortcody

Shortcode być może brzmi jak bardziej zaawansowany mechanizm, jednak z perspektywy osoby niezwiązanej z programowaniem jest w większości przypadków ułatwieniem. Rzecz jasna istnieją bardziej złożone i zagnieżdżone konstrukcje, jednak w tym artykule skupimy się na ich mniej skomplikowanych wersjach. Czym więc jest shortcode? Jest to rodzaj tagu, którym możemy wyróżnić pożądaną treść, i który można samemu sobie zaprojektować. A jeszcze prościej, w przypadku Labbera…

…shortcodem jest właśnie tego typu konstrukcja.

Może być to jednak shortcode o ustalonej już treści, np. powtarzalny fragment tekstu, podpis, który może ulec zmianie i który w ten sposób z poziomu kodu łatwo będzie zmienić we wszystkich starszych wpisach, a także galeria, która jest najbardziej powszechnym przykładem shortcodu. Do jego stworzenia potrzebujemy osoby, która napisze odpowiedni fragment kodu według wcześniej ustalonych wytycznych. Należy napisać podstawową funkcję, a następnie uzupełnić ją o atrybuty, np. wartości odległości, liczba wyświetlanych elementów, font czy dodatkowa grafika – tak jak w przykładzie pokazanym powyżej.

Sam proces tworzenia shortcodu nie jest dla programisty skomplikowany, ważne jednak, aby powstały konkretne wymagania bądź projekt danego elementu, którymi ten będzie mógł się kierować, ustawiając choćby parametry. Z kolei z poziomu edytora tekstu w WordPressie shortcode prezentuje się tak:

przykładowy shortcode

Przy czym znacznik w kwadratowym nawiasie ustala się na etapie programowania. Jak widać, z perspektywy użytkownika tego typu shortcodu jest to banalne, a jedyna rzecz, o jakiej musimy pamiętać, to to, jak nazwaliśmy nasze shortcody i o tym, aby zakończyć polecenie, stawiając prawy ukośnik w drugim nawiasie kwadratowym.

Tę przydatną funkcję można wykorzystać na wiele innych sposobów niż opisane w tekście, a jednym z nich jest umożliwienie wygodnego pobrania pliku PDF ze strony. Wystarczy wdrożyć poniższy kod do ogólnego pliku functions.php:


function generate_link_to_pdf($attr, $content) {

return ‚<a class=”link-to-pdf” href=”‚ . $attr[‚href’] . ‚”>’.$content.'</a>’;

}

add_shortcode(‚pdf’, ‚generate_link_to_pdf’);

A aby go zastosować, w edytorze tekstu należy wpisać tę formułę wraz z podlinkowaniem docelowego pliku PDF:

[pdf href=”http://twojadomena.pl/sciezka/plik.pdf”]Kliknij tutaj, aby pobrać[/pdf].

Od momentu zaktualizowania kodu można zacząć ułatwiać przeglądanie PDF-ów swoim czytelnikom, a sobie oszczędzić wymyślania sposobów, jak wdrożyć je do tekstu, aby były funkcjonalne i estetyczne. 

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Webinar lojalnościowy
x