Ciekawostki branżowe, Media społecznościowe, Najnowsze

Trudne decyzje: TikTok, a może Reels? Co wybrać?

Działasz w marketingu lub korzystasz z możliwości, jakie Internet daje Twojej branży? Ten wpis jest dla Ciebie! Postanowiliśmy pomóc Ci w rozstrzygnięciu, która platforma video będzie dla Ciebie odpowiednia. Wybór nie jest prosty, ponieważ dotyczy dwóch rynkowych gigantów. Mowa oczywiście o TikToku i Instagram Reels.

O TikToku słów kilka

Aplikacja, o której słyszał już niemal każdy. Nie każdy za to wie, że Tiktok nie jest jedynie platformą do udostępniania i oglądania śmiesznych filmików bezcelowo pożerających czas współczesnej młodzieży. Należy zdać sobie sprawę, że to potężne narzędzie angażujące konsumentów z niemal całego świata i każdej grupy docelowej. Najchętniej używają go osoby w przedziale wiekowym 18-25. Największa aktywność nadal dotyczy osób poniżej 18 roku życia, co nie zmienia faktu, że coraz więcej dorosłych osób w wieku powyżej 25 lat jest częścią tiktokowego fenomenu.

O Reelsach słów kilka

Dla wielu osób jest to niezrozumiałe, jak Instagram może wprowadzać na rynek funkcjonalność, która tak bardzo przypomina popularnego TikToka. Popatrzmy na to z innej strony. Jeśli czujesz, że Twoje zasięgi spadły, chcesz zaangażować swoją społeczność lub poszerzyć grono odbiorców, to powinieneś stworzyć swojego pierwszego Reelsa. Marki, które znają już Instagrama, aktywnie działają na tej platformie i mają swoich stałych odbiorców, mogą z pomocą Reelsów zainteresować swoimi produktami czy usługami zarówno stałych, jak i nowych konsumentów.

Według statystyk przedstawionych na oficjalnej stronie business.instagram.com dwoje na troje badanych potwierdza, że Instagram umożliwia kontakt z markami, a aż 50% użytkowników jest zdania, że bardziej interesuje się marką, kiedy widzi jej reklamy na Instagramie. Najliczniejsza grupa wiekowa to osoby między 18-34 rokiem życia, które stanowią 62,2% wszystkich użytkowników.

Różnice 

  1. Można zauważyć, że użytkownicy TikToka to młodsza grupa wiekowa niż użytkownicy Reelsów. Warto wziąć to pod uwagę, planując kampanię reklamową czy współpracę komercyjną.
  2. Formaty obu porównywanych platform są niemal identyczne, ale różnicę widać w rodzaju udostępnianych treści. Starsza grupa odbiorców Reelsów (jak przystało na Instagrama) preferuje estetyczne kadry, perfekcyjne momenty i sielankę życia codziennego. TikTok to humor, zabawa i nieperfekcyjne treści, które pokazują produkt z całkiem nowej dla konsumenta perspektywy.
  3. Na Tiktoku możemy spotkać miks formatów od lip sync i układów tanecznych po treści coachingowe. W Reelsach znajdziemy dynamiczne treści uwzględniające trendy muzyczne z tiktoka, lecz z pominięciem niektórych (często dziwnych). Filmiki są po prostu bardziej statyczne i merytoryczne.
  4. To Tiktok wyznacza trendy, a cała reszta za nimi podąża. Nie ma co się oszukiwać – chiński gigant rozdaje karty w tej grze.
  5. Opublikowany materiał na TikTok może trwać do 10 minut, za to w Reelsach czas ten jest ograniczony do 1,5 minuty, co gwarantuje dużą dawkę wiedzy w szybszym czasie.
  6. Obie platformy różnią się algorytmami. Ten TikTokowy jest zdecydowanie bardziej dostosowany do użytkownika. Już po kilku filmikach proponuje treści zgodne z jego preferencjami. Instagram w swoim algorytmie kieruje się lokalizacją, zainteresowaniami, obserwowanymi kontami i interakcjami użytkowników.

Podsumowując, wybór platformy, na której będziesz tworzył treści, zależy od Twojej grupy docelowej. Chcesz dotrzeć do milenialsów, a może do pokolenia X? Zastanów się, jaki rodzaj contentu chcesz publikować i ile czasu chciałbyś przeznaczyć na jego tworzenie. Wolisz humorystyczne treści, czy raczej chciałbyś dzielić się merytorycznym materiałem? Na te pytania warto odpowiedzieć, chcąc skorzystać z możliwości, jakie daje format wideo i platformy do tego przeznaczone.

Decyzja już podjęta?

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Webinar lojalnościowy
x