Doświadczenia

4 porady: jak zdobyć leady za pomocą SlideShare?

Używasz SlideShare albo zastanawiasz się, jak dotrzeć do potencjalnych klientów tym kanałem? Przy odpowiedniej konstrukcji treści, prezentacje na SlideShare mogą stać się potężnym narzędziem marketingowym.

Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że SlideShare generuje ruch w postaci 70 milionów użytkowników miesięcznie, czyli pięć razy więcej ruchu od właścicieli firm niż Facebook, Twitter, YouTube czy LinkedIn. Istnieje mnóstwo możliwości, aby wykorzystać tę platformę jako skuteczne narzędzie marketingowe i przekierować ruch z niej na konkretną stronę.

#1 Spójrz na inne treści

Ważne, aby zrozumieć, co powoduje, że niektóre prezentacje dostępne na SlideShare są popularne i mają dużą liczbę wyświetleń. W tym celu warto przyjrzeć się innym treściom i zastanowić się, na czym polega ich specyfika oraz w jaki sposób można atrakcyjne rozwiązania powielić w swoich prezentacjach. Na przykład jeśli ktoś stara się skłonić ludzi do przejrzenia treści dotyczącej Instagramu i wypromować aktualnie prowadzoną kampanię, można przeszukać kategorię mediów społecznościowych na SlideShare.

1_labber

                               Tak wygląda kategoria social media w SlideShare

Przeglądając treści prezentacji, zwróć w pierwszej kolejności uwagę na takie elementy jak: liczba slajdów, rozmiar czcionki i liczba słów w na slajdzie, schemat kolorów, tytuł, język oraz rodzaj treści (rozkład infografik, treści, dokumentów).

#2 Zadbaj o szczegóły

Przed rozpoczęciem kopiowania fragmentów tekstu do szablonu PowerPoint poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, czy informacje, które chcesz opublikować, są absolutne niezbędne dla odbiorców. Nikt nie chce tracić swojego czasu. Tym bardziej nadawca nie powinien zanudzać swojej grupy docelowej.

Oto kilka punktów, które każdy powinien brać pod uwagę, projektując wygląd prezentacji:

  • Zrób zarys prezentacji. Pozwoli Ci to w szybkim czasie rozbić tekst, który chcesz dołączyć do SlideShare
  • Pilnuj długości prezentacji. Większość ma od 30 do 60 slajdów. Jeśli ta liczba jest przekroczona, odbiorca może zniechęcić się do zapoznania się z treścią.
  • Ważna jest historia. Jeśli chcesz, aby prezentacja odniosła sukces, musi przedstawiać intrygujący kąt patrzenia na daną sprawę. Chcesz zrobić pokaz slajdów na temat sposobu korzystania z Facebook Live? Spróbuj użyć tytułu w stylu: „Najgorsze sposoby wykorzystania Facebook Live”.
  • Kieruj komunikaty bezpośrednio do swojego odbiorcy. To świetny sposób na budowanie zaufania oraz przytrzymanie uwagi. Zadawaj również pytania, odbiorcy mogą się nad nimi zastanawiać, a później odpowiedzieć w komentarzu.
  • Nie bój się humoru. Z jakiegoś powodu mamy tendencję do utrzymywania poważnego i biznesowego wizerunku. Tym jednak ludzie szybko się nudzą. Humor jest potężnym narzędziem i może sprawić, że odbiorcy wykreują sobie opinię na temat Twój czy firmy. A chyba nikt nie chce być postrzegany jako nudziarz, prawda?
  • Oferuj natychmiastowe korzyści. Dołącz punkty, które oferują przydatne i nieoczywiste dla czytelnika wskazówki. Ludzie powinni opuścić SlideShare z poczuciem, że dowiedzieli się czegoś nowego. Z tego powodu lepiej unikać ogólnych sformułowań i skupić się na udostępnianiu cennych narzędzi, najlepszych praktyk oraz opisów, jak wykonać poszczególne zadania.
  • Używaj przykładów, aby pomóc ludziom lepiej zrozumieć dany temat. Zamiast mówić „udostępniaj dobry content na Instagramie”, pokaż ludziom, jak te dobre treści wyglądają oraz dodaj kilka przykładów z wiarygodnych źródeł.

#3 Załącz Call to Action w celu przejścia do przeglądarki

Wiesz, że w pokazie slajdów można umieścić linki? Mogą one działać nawet wtedy, kiedy treść jest osadzona na innym blogu. Z ich pomocą można zapytać odbiorców, czy chcą pobrać plik PDF z pełnym artykułem, na podstawie którego została stworzona prezentacja. Przy okazji można również zaprosić na szkolenie, które dotyczy poruszonego tematu.

2_labber

Warto uzbroić się w cierpliwość przy takich działaniach. Podobnie, jak w przypadku wielu kanałów sprzedaży nie ma magicznej formuły, która może zagwarantować pewny sukces.

#4 Projektuj jak profesjonalista

Upewnij się, czy czcionka jest czytelna. Nie powinna być ona mniejsza niż 30 punktów. W przypadku tytułu stosuj wielkość przynajmniej 100-punktową.

3_labber

Wybierz nie więcej niż dwa style czcionek. Odmienne style mogą dodać kontrastu do projektu i pomóc w wyróżnieniu się. Więcej niż dwa mogą jednak wnieść bałagań w konstrukcję.

Dobieraj ostrożnie kolory. Podobnie jak czcionki, powinny być one stosowane z umiarem. W razie potrzeby użyj palety kolorów Twojej marki. Są to zazwyczaj 2-3 główne kolory z kilkoma dodatkowymi odcieniami. Spróbuj wybrać kontrastujące kolory, dzięki czemu tekst nie zmiesza się z tłem.

Niech tytuł będzie chwytliwy, to znaczy taki, obok którego odbiorca nie przejdzie obojętnie. Dobór słów tytułowych i projekt okładki jest często tym, co sprzedaje projekt szerokiej społeczności.

Prezentacja powinna być tematyczna. Jeśli dotyczy Snapchata, obejmuje elementy bradingowe więc ludzie mogą łatwo powiązać swój pokaz slajdów z platformą społeczną. Motyw to nie tylko wybory estetyczne. Oznacza również język używany w całej prezentacji.

– Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w zakresie projektowania, zatrudnij kogoś, kto w tym pomoże. Możesz również skorzystać z kilku innych usług lub narzędzi, które pomogą w tym procesie. SlideModel oferuje dostęp do ponad 10 000 unikalnych szablonów PowerPoint. Warto z niego skorzystać wtedy, kiedy potrzebujesz oryginalnego szablonu, a nie jest on dostępny w PowerPointcie – radzi Łukasz Wołek, CEO agencji Abanana. – Haiku Deck to kolejne narzędzie, które może pomóc, jeśli nie jesteś genialnym projektantem. Jest łatwy w użyciu i pozwala połączyć prezentację w czasie krótszym niż 10 minut – dodaje.

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Webinar lojalnościowy
x
Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL