Doświadczenia

Edytory tekstu w systemach CMS: FCK editor, TinyMCE, BBcode… Jaka jest Twoja opinia?

Myślę że nie jeden programista tworzący systemy zarządzania treścią stron www zastanawiał się jaki jest najlepszy edytor tekstu. Każdy ma swoje plusy i minusy. W większości przypadków musimy wybierać pomiędzy funkcjonalnością a prostotą obsługi. Postaram się tutaj w kilku zdaniach opisać zauważone przeze mnie wady i zalety kilku wybranych edytorów. Jednocześnie proszę Was o opinię co sądzicie o tych edytorach, jakie macie doświadczenie i którego z nich byście polecili zakładając, że będzie on obsługiwany przez osobę kompletnie nie znającą języka html.

BBcode

Zalety: bardzo prosty w obsłudze, łatwo można go modyfikować, zabezpiecza przed kopiowaniem styli wraz z wklejanym tekstem, kompatybilny z wszystkimi przeglądarkami
Wady: brak zaawansowanych funkcji, przez to że edytor to zwykłe pole tekstowe, administrator widzi tylko znaczniki, a nie widzi docelowego efektu.

bbcode

FCK editor

Zalety: Edytor typu WYSIWYG, (what you see is what you get), czyli widzimy tekst w takiej formie w jakiej będzie na stronie, duża funkcjonalność, dodatkowe moduły takie jak upload plików.
Wady: Nie zawsze sobie radzi z przeklejaniem treść z worda, trudno przyswajalny dla przeciętnego użytkownika, którego administracja opiera się na wklejaniu, a nie pisaniu. Wówczas bardzo często przemyca niepotrzebne elementy. Najlepiej, żeby administrator znał podstawy projektowania stron, a nawet języka html, niekompatybliny z wszystkimi przeglądarkami

fck editor

TinyMCE

Zalety: edytor typu WYSIWYG, olbrzymia funkcjonalność, rozbudowany autorski plugin do zarządzania obrazkami i innymi plikami
Wady: przy wklejaniu tekstu z worda, zachowywane są style, które przemycają się na stronę www. Oczywiście można temu zapobiec, jednak przeciętny użytkownik będzie miał z tym problemy, niekompatybliny z wszystkimi przeglądarkami, autorski plugin managera plików/obrazów nie jest darmowy

tinymce

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki
Jestem optymistą!

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL
Webinar lojalnościowy
x