Podcast, Sezon 2: Social Media

Engagement Rate – jak zaangażowanie wpływa na budowanie więzi z marką?

Witam w trzecim odcinku sezonu o temacie przewodnim Social Media.  

Moim gościem jest ponownie szefowa działu kreacji i Social Media agencji Abanana, Agnieszka Krok. Rozmawiamy o engagement rate.

Engagement rate, hasło odcinka, to wskaźnik zaangażowania fanów lub obserwatorów. Pokazuje, ile osób wchodzi w interakcje z opublikowaną treścią. Wskaźnik jest stosunkiem liczby lajków i komentarzy do liczby obserwujących. Wbrew sugestywnemu pojęciu “lajków”, wskaźnik może być również stosowany w innych mediach, przykładowo YouTube, gdzie liczba łapek i komentarzy zestawiana jest z liczbą subskrybentów.

Tak czy owak, zawsze powinno nam zależeć, by wskaźnik engagement rate był wysoki. Dzięki niemu wiemy, czy nasze treści interesują odbiorców. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy dążyć do tego za wszelką cenę – nie chodzi tu o wymuszanie aktywności, tzw. żebrolajki, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, nawet pomimo wywołania wielu komentarzy pod postem.

Znacznie skuteczniejsze jest reagowanie na bieżące wydarzenia. Publikacje nawiązujące do nich to tzw. real time marketing. Marka stosująca działania RTM-owe odbierana jest jako nowoczesna i… obdarzona indywidualną osobowością. Abanana Advertising sama może się pochwalić czynnym udziałem w takich działaniach, chociażby w głośnym Ice Bucket Challenge, ale także stosując je w komunikacji obsługiwanych kanałów klientów. Nie mylmy jednakże działań RTM-owych z cyklicznymi wydarzeniami, jak pierwszy dzień wiosny lub rozpoczęcie roku szkolnego – publikacje nawiązujące do nich mogą i powinny być elementem regularnie planowanej komunikacji marki w mediach społecznościowych. Chociaż planowane posty są niezbędnym elementem dobrego marketingu, to reagowanie na ważne wydarzenia w kraju, na świecie i w sieci “uczłowiecza” markę – bo pokazuje, że potrafi ona objąć swoje stanowisko wobec jakichś wydarzeń równie spontanicznie, jak indywidualni użytkownicy.

Za pomocą engagement rate możemy mierzyć zaangażowanie, ale czy zawsze jest ono najważniejsze? Dowiecie się w tym odcinku, w jakich sytuacjach mierzy się przede wszystkim zasięg, kiedy kliknięcia, a kiedy zależy marce na aktywności jej fanów.

Gdy firma prowadzi rekrutację, zależy jej na kliknięciach. Na przykład w formularz rekrutacyjny albo… w czat. Przykładowo agencja Abanana prowadziła rekrutację na swoje stanowiska za pomocą chatbota, który prowadził dialog z kandydatami. Wszystkie zadania rekrutacyjne, otwarte i zamknięte, odbywały się w  obrębie Messengera i były obsługiwane przez zaprogramowanego robota. Spodziewajcie się szerszego omówienia działania chatbotów w jednym z kolejnych odcinków!

Jakie typy postów mają jeszcze duże zaangażowanie? Podstawą do zaangażowania jest dostosowanie treści do odbiorców, zainteresowań i charakteru marki czy strony. Dobrym przykładem są marki czy strony z produktami dla zwierząt. Właściciele kochają swoich pupili, więc tego typu profile dają duże możliwości nawiązania relacji z fanami. Wystarczy w poście poprosić o podzielenie się zdjęciem zwierzaka w jakimś kontekście i mamy cały zasyp zdjęć, nie mówiąc o postach konkursowych. Właściciele sami chętnie dzielą się też tego typu treściami na kanałach komunikacyjnych marki.

W odcinku wspominamy też o działaniach marketingowych na kanałach społecznościowych marki Tesco, w przypadku których dział Agnieszki jest odpowiedzialny za publikacje na Facebooku i Instagramie. Jakie treści najbardziej angażują fanów Tesco?
Poznajcie odpowiedź, słuchając podcastu!Z tego odcinka dowiecie się:

 • Co to jest engagement rate?
 • Jak oblicza się engagement rate?
 • Jak mierzony może być wskaźnik engagement rate w różnych mediach społecznościowych?
 • Czym są żebrolajki?
 • Jakie żebrolajki są najpopularniejsze?
 • Kiedy żebrolajki mogą przynieść korzyści?
 • Co to jest real time marketing?
 • Jak robić dobry real time marketing?
 • Co zyskuje marka, stosując real time marketing?
 • Dlaczego real time marketing bardziej angażuje odbiorców niż planowane treści?
 • Co jest ważniejsze – zaangażowanie, kliki czy zasięgi?
 • Jak często wyświetlany powinien być jeden komunikat na Facebooku?
 • Czym jest chatbot?
 • Gdzie można wykorzystać chatbota?
 • Jakie treści najbardziej angażują fanów?

Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem

Podobał Ci się ten materiał?

Zostań z nami na bieżąco! Zapisz się do naszej podcastowej listy mailingowej.

Dziękuję za zapisanie się do mojej listy mailingowej.

Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację.
Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.