Doświadczenia, Facebook, Nowinki techniczne

Jak zainstalować statystyki Google Analytics na fanpage’u facebook.com?

UWAGA! Na dzień dzisiejszy niniejsze rozwiązanie nie jest już aktualne. Artykuł pozostawiamy jako ciekawostkę, że kiedyś się tak to robiło. 

Instalacja statystyk Google Analytics na fanpage’u facebookowym nie jest taka prosta jak w przypadku zwykłego serwisu internetowego, ale co najważniejsze JEST MOŻLIWA! Odbywa się poprzez umieszczenie na stronie specjalnego boxu, zawierającego kod kierujący do Google Analytics. Przedstawiamy zatem w jaki sposób można podłączyć Google Analytics do strony na facebook.com:

KROK 1: Jeżeli nie masz konta na Google Analytics, to je załóż tutaj. Konta Google Analytisc są darmowe.

KROK 2: Stwórz nowy profil witryny podając jako URL adres twojej strony na facebook, np.: http://www.facebook.com/TwojFanpage

KROK 3: Po stworzeniu profilu witryny, zostanie wygenerowany specjalny identyfikator w postaci UA-9781212-6

KROK 4: W dalszym kroku należy wygenerować facebook’owy tag obrazka <img>, który będziemy podpinali do naszego fanpage’a. Możesz tego dokonać za pomocą naszego narzędzia dostępnego tutaj. Uzupełnij formularz według poniższego schematu i skopiuj wygenerowany kod.

labber.pl

Powyższy przykład został przygotowany dla następujących danych:
Identyfikator Google Analytics: UA-9781212-6

KROK 5: Przejdź teraz do aplikacji facebooka o nazwie „Static FBML” (musisz być jednocześnie zalogowanym administratorem swojego fanpage’u).

labber.pl

KROK 6:  Kliknij w link „Dodaj do mojej strony”

labber.pl

KROK 7:  Otworzy Ci się okno z aplikacjami i stronami, których jesteś administratorem. Znajdź na liście fanpage, na którym chcesz zainstalować Google Analytics i kliknij w przycisk „Dodaj do Strony”. Po wykonaniu tej operacji przejdź do tego fanpage’u.

labber.pl

KROK 8: Przejdź do edycji ustawień strony klikając w link „Edytuj element Strona”, znajdujący się pod logotypem fanpage’u.

labber.pl

KROK 9:  W części „Aplikacje” znajdziesz pozycję „FBML – FBML”. Kliknij w link „Edytuj”.

labber.pl

KROK 10: Przystępujemy do tworzenia boxa. Uzupełnij Tytuł boxa. Do pola „FBML” wklej skopiowany w KROKU 4 kod tagu <img>. Dopisz poniżej informacje, które będą zawartością boxa (sam kod nie będzie widoczny). Zapisz zmiany i powróć na swój fanpage.

labber.pl

KROK 11:  Przejdź do działu „Pola” dostępnego przez menu górne twojego fanpage’a. Kliknij w pole edycji.

labber.pl

KROK 12: Kliknij w link „Przejdź do zakładki Tablica”. Zostaniesz przeniesiony na stronę główną fanpage’u. W lewej kolumnie pod boxem z fanami pojawi się nowy box, stworzony w KROKU 10. Tym samym zakończysz instalację statystyk Google Analytics.

labber.pl

Ważne informacje: statystyki Google Analytics nie pokazują ruchu w czasie rzeczywistym, dlatego na pierwsze wyniki będziesz musiał poczekać 1-2 dni. Ponadto przy tak niestandardowej instalacji panel Google Analytics będzie wskazywał jako by statystyki nie były zainstalowane. Nie należy tego jednak brać pod uwagę.

Życzę powodzenia!

Zapraszam Cię na mój podcast!

Bohaterem każdego odcinka podcastu jest nieoczywiste słowo lub skrót stosowany na co dzień w agencjach marketingu internetowego, którego znaczenie wyjaśniamy wraz z moim gościem rozwijając temat konkretnymi przykładami, dzieląc się danymi i dostępnymi narzędziami.

Zobacz odcinki
Jestem optymistą!

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL