Ciekawostki branżowe, Doświadczenia, Internet ASAP, Reklama

Jeśli nie musisz czytać, daj szefowi

Uwagi z lektury elektronicznej wersji „Strategii marketingowej” Macieja Tesławskiego, jednego z prelegentów konferencji Internet ASAP. Książka nie odkrywa Ameryki, ale daje ogólny pogląd na procesy strategiczne i ich przedmiot.

strategia_marketingowa_front-1_1

Intelektualne porządki

Jedną z podstawowych zalet książki jest to, że porządkuje wiedzę z zakresu strategii marki. Ok. 50 pierwszych stron dotyczy definicji i wstępnych pojęć – i bardzo dobrze, bo nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria. Akurat wokół strategii narosło tyle nieporozumień, że rozgraniczenie pojęć takich jak chociażby strategia marketingowa i strategia komunikacji jest bardzo pożądane.

„Mięso” zaczyna się od omówienia modeli pracy nad strategią marki, w tym J.-N. Kapferera, który wg mnie jest niezwykle użytecznym, ale często nie do końca rozumianym – i co za tym idzie nie do końca dobrze stosowanym – narzędziem. Dalej autor prowadzi nas przez kolejne punkty pracy nad marką – od decyzji dot. szerokości i głębokości portfolio marki, poprzez gromadzenie wiedzy i wyciąganie wniosków nt. rynku, po segmentację – której poświęca porządną analizę, i dalej – kreowanie marki w odniesieniu do poznania odbiorców i reprezentacji tejże marki w ich umysłach.

Wywód M. Tesławskiego uzupełniają artykuły współpracowników: Dagmary Dłużniewskiej (ogólny przegląd metod badawczych oraz insightów konsumenckich), Marcina Kalkhofa (inspirujący zarys strategii marki „w pigułce”) i Maurycego Graszewicza (o stylach życia konsumentów, najbardziej „uczony” fragment książki). Dla ciekawych jest też krótki rozdział nt. brandingu miejsc.

Słowem – „Strategia marketingowa” to opis drogi budowania strategii marki etap po etapie. Nie jest to opis szczegółowy, nie znajdziemy tu szczegółów dot. technik pracy na poszczególnych etapach. Zatem nie wystarczy przeczytać tę jedną książkę by stać się nindżą strategii. Natomiast dzięki pracy M. Tesławskiego i współpracowników można uchwycić całościowy przegląd procesu opracowywania strategii marketingowej i jej definicję. Zatem książka ta to…

…idealny prezent dla prezesa

Nawet jeśli sam(a) „umiesz strategię”, pomyśl o książce M. Tesławskiego jako o prezencie dla prezesa. Niech się dowie, że Twoje umiejętności to nie byle co, a Twoja praca wymaga wiedzy, namysłu i struktury, i że warto dać Ci podwyżkę. Autor wielokrotnie wskazuje zresztą, że w wielu firmach marka jest „w głowie jej twórcy”, wymaga jednak zdefiniowania i urzutowania na płaszczyznę marketingowej rzeczywistości. „Strategię marketingową” można wykorzystać jako podstawę do dyskusji, której efektem może być warsztat brandingowy i właściwe „ustawienie” marki w biznesie i otoczeniu rynkowym, jeśli firma jeszcze tego nie dokonała.

Książka in statu nascendi

Kompetencje marketingowca to zarówno znajomość warsztatu, „niezmiennych praw”, jak i otwarcie na ciągłą zmianę. A nietypowa formuła „Strategii marketingowej” bardzo dobrze to podkreśla. Jest to bowiem książka „w procesie tworzenia”. W każdym rozdziale autor przywołuje uwagi czytelników, i odnosi się do nich, wyjaśniając wątpliwości. Wobec tego każdy egzemplarz elektroniczny będzie inny. Biorą się z tego również pomyłki i błędy edytorskie, ale dla świadomości, że lektura jest jednocześnie dialogiem z autorem i pozostałymi czytelnikami – warto przymknąć na nie oko.

Budzi dyskusję

Są w książce także momenty dyskusyjne. Na przykład autor raczej słusznie odsyła stary model 4P do lamusa, ale nie odnosi się do nowszych formuł, np. Lautenborna. Może uważa, że są one skażone tym samym „grzechem pierworodnym”? – nie wiemy. Nie mówi również o pozycjonowaniu archetypowym, stosowanym dość powszechnie (mamy też taki punkt w formularzu briefu – weź, wypełnij ;) ) i dość powszechnie kaleczonym, a więc chyba wymagającym komentarza. Punktów dyskusyjnych jest więcej. I dobrze, bo książka skłania do refleksji nad naszymi własnymi przekonaniami na procesy, narzędzia, no i efekty pracy nad strategią. Tym bardziej cieszę się na spotkanie i dyskusję z autorem, przy okazji Internet ASAP.

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL
Webinar lojalnościowy
x