Nowinki techniczne, Reklama

Europejscy marketerzy stawiają na Internet

Według najnowszego badania EIAA aż 73% marketerów zwiększyło w tym roku budżety przeznaczone na reklamę internetową. Spowodowało to znaczne zmniejszenie wydatków na promocję w mediach tradycyjnych – telewizji, prasie, druku. Czy inwestycje w reklamę internetową to oznaka nowej mody, czy raczej rzeczywista konieczność?

Internet na plusie, reszta na minusie

Zwiększenie inwestycji w marketing internetowy spowodowało 40%-owy spadek wydatków na reklamę prasową i 31%-owy na telewizyjną. Tegoroczne zmiany na światowym rynku reklamowym potwierdzają wcześniejsze prognozy ekspertów, przewidujące postępującą ekspansję Internetu. Obecnie już 38% marketerów uważa, że Internet powinien pełnić kluczową rolę w opracowywaniu strategii marketingowych. 

W Europie, czyli w Polsce

Wyniki badania EIAA Marketer’s Internet Ad Barometer są istotne również z punktu widzenia polskiego rynku reklamowego, gdyż zostały przeprowadzone wśród marketerów pracujących dla największych europejskich reklamodawców. Według 78% badanych marketerów skuteczność marketingu internetowego przejawia się przede wszystkim w zwiększaniu rozpoznawalności i świadomości marki. Ta opinia przekłada się na oczekiwaną wielkość budżetów reklamowych. 55% marketerów uczestniczących w badaniu planuje je w tym roku zwiększyć.

Wyskakujące okienka mają się dobrze

Przewidywany wzrost inwestycji w reklamę internetową najpewniej będzie przebiegał dwutorowo. 80% marketerów zamierza przeznaczyć większe środki na promocję w wyszukiwarkach. 59% respondentów deklaruje, że wzrosną również ich inwestycje w reklamę displayową.

Internet zwiększa sprzedaż?

Korzyści ze zwiększenia świadomości i rozpoznawalności marki poprzez marketing internetowy powinny po pewnym czasie uwidocznić się w sprzedaży. W opinii 46 % badanych marketerów promocja online ma znaczny wpływ na zwiększenie sprzedaży. 41% respondentów twierdzi, że Internet skłania konsumentów do zakupu. Czy te opinie nie są jednak zbyt optymistyczne?

W sieci brylują cyfry

Poruszyłem ten temat w rozmowie z Łukaszem – Managing Directorem Agencji interaktywnej EURA7. Łukasz stwierdził, że: W Internecie praktycznie wszystko można zmierzyć. W reklamie telewizyjnej zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś jej nie obejrzy, bo akurat wyjdzie w tym czasie z pokoju. Internet pozwala wyeliminować tego typu sytuacje – dlatego jest znacznie skuteczniejszy od mediów tradycyjnych.

Marketerzy coraz częściej skutecznie wykorzystują ten atut Internetu. Dzięki temu mogą na bieżąco optymalizować efektywność prowadzonych kampanii. Pozwala to na jednoczesną koordynację internetowych akcji promocyjnych prowadzonych równolegle na rynkach kilku docelowych krajów. Takie wnioski również płyną z badania EIAA.

Na rynku reklamowym będzie się działo

Pozostaje czekać czy opinie marketerów znajdą zastosowanie w praktyce. W Polsce prognozy mówią o wzroście inwestycji w reklamę internetową. Sytuacja na rynku reklamowym staje się więc coraz ciekawsza.

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki
Mówię, co to ma być. Siadamy i robimy. To daje efekty. Wszyscy są happy. Drugiej takiej nie znajdziesz. Kreacja w Eura7.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL