labber.pl - ogólne

Jak na rynku zachowuje się obecna klasa średnia?

Pokolenie obecnej klasy średniej można określić Pokoleniem Wielkiej Zmiany, mimo że to nie ono ją wywołało. Należą do niego osoby, które wchodziły na rynek pracy po 1989 roku i mogą pochwalić się osiągnięciem względnego życiowego i osobistego sukcesu w wyniku, którego podwyższeniu uległa ich jakość życia, pociągając za sobą doświadczenie „przyspieszonej konsumpcji”.

labber.pl
Źródło: http://redefinicje.pl/download/TT16_RE_DEFINICJE.pdf

To pokolenie, które aktywnie współtworzyło rynek, korzystając z możliwości, jakie się przez nimi otworzyły. Wykazali się przedsiębiorczością. Zakładali firmy. Awansowali. Konsumowali. Są zadowoleni, choć wiedzą, że mogło być lepiej. Silnym trendem w ich w życiu jest lifestalizacja, objawiająca się niedzielnymi wycieczkami do centrum handlowego. Czują się patriotami. Po pierwszym zachłyśnięciu się konsumpcją, są już nieco znużeni, choć z niej nie rezygnują. Brakuje im w niej nowości i świeżości. Ważna jest dla nich wolność we wszystkich aspektach życia – nie znoszą być kontrolowani i ograniczani.

Czują się „pokoleniem szczęściarzy, choć niekoniecznie szczęśliwym”. Wiele poświęcają swoim dzieciom, jednocześnie nie rezygnując z własnych zachcianek. Wyróżnia ich dbałość o siebie, prowadzenie aktywnego trybu życia i potrzeba wyrażenia siebie, co robią przez konsumpcję. Ludzi z tego pokolenia łączy raczej stan umysłu, aniżeli kategorie demograficzne, choć większość z nich urodziła się pomiędzy 1967 – 1977.

Ważna grupa konsumencka
Byli pierwszą grupą konsumentów, którzy zetknęli się z wirtualizacją i automatyzacją transakcji zakupowych. Internet jest dla nich światem równoległym, a ich samych określa się pokoleniem internautów. Są zawiedzeni tym, że rynki on-line i e-commerce nie rozwijają się tak szybko, jak mogłyby. Choć i tak e-commerce wywiera duży wpływ na krajowy rynek – Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem częstotliwości zakupów online.

Pokoleniu współczesnej klasy średniej, dominującej obecnie grupy konsumentów, przyglądali się Ośrodek analityczny THINKTANK oraz magazyn „MALEMEN”. Wszystkie wnioski z projektu RE-DEFINICJE zamieszczone zostały w raporcie:
http://redefinicje.pl/download/TT16_RE_DEFINICJE.pdf

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL
Webinar lojalnościowy
x