Media społecznościowe, Najnowsze, Social media

Włodarczyk, Kszczot, Ersetic to wygrani Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2018 w social mediach

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2018 w Berlinie to wielki sukces Polaków. Biało-Czerwoni zdobyli aż 12 medali: 7 złotych, 4 srebrne, 1 brązowy. Ten wynik dał im drugie miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej. Pokonała nas tylko Wielka Brytania, a na podium wyprzedziliśmy gospodarzy – Niemców.

Triumf ten sprawił, że podniosło się wiele głosów o niesprawiedliwości, jaka – w ocenie niektórych – spotyka lekkoatletów, którzy nie mogą liczyć, mimo osiągania ogromnych sukcesów, na tak duże zaplecze finansowe jak Reprezentacja Polski w piłce nożnej.

W związku z tym krakowska agencja Abanana postanowiła sprawdzić, korzystając z narzędzia Unamo, jaką popularnością cieszą się nasi lekkoatleci na tle innych sportowców. Analizie poddano złotych medalistów, którzy startowali w indywidualnych konkurencjach.

Co wykazał ów przegląd? Niekwestionowanymi wygranymi mistrzostw w social mediach od 1 sierpnia do dziś, tj. do 14 sierpnia są zdecydowanie Anita Włodarczyk i Adam Kszczot. W najlepszej trójce znalazła się także Justyna Święty-Ersetic.

Na temat Anity Włodarczyk w tym czasie pojawiło się 62 752 wzmianki, które wygenerowały ekwiwalent reklamowy (AVE*) na poziomie prawie 2,3 mln złotych. Ze wzmiankami o Anicie użytkownicy Internetu mieli styczność 9 544 394 razy.

Adam Kszczot zajął drugie miejsce: 17 868 wzmianek, ekwiwalent reklamowy ponad 2,1 mln zł oraz wpływ użytkowników Internetu na poziomie 7 921 140 razy.

Na ostatnim stopniu podium stanęła Justyna Święty-Ersetic. Na jej temat pojawiło się 10 664 wzmianki, które wygenerowały ekwiwalent reklamowy w wysokości prawie 1,5 mln zł. Potencjał wpływu – 5 827 374.

Jak wygląda sytuacja z pozostałymi naszymi złotymi medalistami?
Paulina Guba: 8 887 wzmianek, AVE: około 1,1 mln zł, wpływ: 5 412 319
Wojciech Nowicki: 7 602 wzmianki, AVE: ponad 860 tys. zł, wpływ: 4 667 662
Michał Haratyk: 7 878 wzmianek, AVE: 800 tys. zł, wpływ: 4 452 196

Jak zatem Ci zawodnicy, mistrzowie Europy, sytuują się na tle innych polskich sportowców? “Podczas testów w Formule 1 w okresie 24 lipca do 7 sierpnia Robert Kubica wygenerował prawie 30 tys. wzmianek, które dały mu potencjał wpływu ponad 13 mln. To przełożyło się na ekwiwalent reklamowy wart prawie milion dolarów. Kamil Stoch w ciągu jednego tygodnia 66. Turnieju Czterech Skoczni wygenerował AVE na poziomie 2 mln zł, ponad 36 tys. wzmianek, a styczność z tymi informacjami w social mediach mieliśmy prawie 15 mln razy. Gdy jednak spojrzymy na Roberta Lewandowskiego, poprzednie wartości nie robią już takiego wrażenia. Lewandowski podczas meczów reprezentacji Polski w zeszłym roku z Kazachstanem i Danią wygenerował w ciągu siedmiu dni AVE na poziomie ponad 5,5 mln zł. Wzmianek? Ponad 150 tys. Potencjał wpływu prawie 45 mln” – tłumaczy PR manager agencji Abanana, Maks Michalczak.

“Dziś zainteresowanie polskimi lekkoatletami w social mediach jest bliższe temu, które generuje starający się wrócić do F1 Kubica czy też wygrywający Kamil Stoch. Oczywiście wielu powie, że Lewandowski to światowa marka. W mojej ocenie nasi lekkoatleci to ten sam poziom, niestety, popularność piłki nożnej jest nieporównywalna w stosunku do pozostałych dyscyplin sportowych, co determinuje postrzeganie zawodników i wartość marketingową” – kończy Michalczak.

* AVE – wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jakie należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą.

Zapraszam Cię na mój podcast!

Bohaterem każdego odcinka podcastu jest nieoczywiste słowo lub skrót stosowany na co dzień w agencjach marketingu internetowego, którego znaczenie wyjaśniamy wraz z moim gościem rozwijając temat konkretnymi przykładami, dzieląc się danymi i dostępnymi narzędziami.

Zobacz odcinki
Nowa twarz w Abanana. Trafiłem tu z Ekstraklasy S.A., gdzie pracowałem na stanowisku managera ds. komunikacji. Poprzednio kierowałem biurem prasowym i odpowiadałem za politykę informacyjną Wisły Kraków. W klubie pracowałem od 2006 roku. Od lutego 2014 roku do lipca 2015 pełniłem funkcję rzecznika prasowego Białej Gwiazdy.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL