Facebook

Za dużo ulubionych stron na Facebooku? Jest na to sposób!

Jak wśród wielu informacji, które pojawiają się na Facebookowej tablicy, szybko odnaleźć najistotniejsze z naszego punktu widzenia? Tu właśnie przychodzą z pomocą „Listy znajomych”. I niech nie zmyli was nazwa, bo wcale nie dotyczą one wyłącznie własnych znajomych.

Wpisy znajomych, wiadomości z ulubionych stron, powiadomienia o wydarzeniach czy też informacje z aplikacji – każdego dnia na Facebooku powstaje tyle nowego contentu, że ciężko wszystko na bieżąco śledzić. Szczególnie, gdy liczba lubianych pozycji sięga setek lub nawet tysięcy. Jak łatwo można policzyć, codziennie generują one podobną ilość nowych treści, których przeglądanie może stać się w pewnym momencie uciążliwe. W czasach, gdy szybki dostęp do informacji jest kluczową sprawą, warto zadbać, by jak najmniej czasu tracić na przeglądanie nieistotnych wiadomości.

Listy nie tylko znajomych

Facebook umożliwia stworzenie specjalnych list, do których można przypisać, na przykład, wybranych znajomych, dzięki czemu dostęp do treści udostępnianych na ich profilach, stanie się łatwiejszy. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy zależy nam na śledzeniu tego, co dzieje się u danych osób – mogą to być, na przykład, grupy znajomych z pracy czy ze szkoły. W ten sposób można ich pogrupować według określonego klucza. Filtrowanie informacji z wykorzystaniem list sprawdza gdy chcemy szybko nadrobić Facebookowe zaległości. Może nie jest to jeszcze idealne narzędzie, ale na pewno można dzięki niemu zaoszczędzić czas, nie musząc czytać o zmianach na farmie znajomego.

Jeszcze więcej korzyści tworzenie list przynosi w odniesieniu do lubianych stron. Dla coraz większej liczby osób Facebook staje się głównym źródłem informacji, albo precyzyjniej – źródłem łatwo dostępnym, bo w jednym miejscu zawierającym odnośniki do ciekawych treści rozsianych po całej sieci. Większość firm, marek, instytucji ma profile na Facebooku i gdy tylko zamieszczają coś w swoich serwisach internetowych albo na oficjalnych blogach – informacja o tym jednocześnie wędruje też na tablicę na Facebooku.

Jak tworzyć listy

Wspomnianą „Listę znajomych” można utworzyć na dwa sposoby:

– bezpośrednio ze strony Aktualności, w miejscu gdzie wybiera się sposób wyświetlania wiadomości na swojej tablicy. Należy wybrać opcję „Utwórz listę znajomych…”:

labber.pl

W ten sposób da się utworzyć tylko jedną listę, gdyż później – jak widać poniżej – opcja ta znika:

labber.pl

– drugi sposób, dzięki któremu można stworzyć więcej list (nie sprawdzaliśmy czy jest jakiś limit), polega na wejściu w zakładkę „Konto”, wybraniu opcji „Edytuj znajomych”, a następnie kliknięciu w przycisk „Utwórz listę”. Wyskakuje wtedy okno, w którym można wybrać nazwę dla nowej listy i wybrać jej elementy – lubiane strony lub znajomych:

labber.pl

Samo wybranie i pogrupowanie elementów może zająć chwilę lecz nie będzie to czas stracony.
Wszystkie utworzone listy pojawiają się w miejscu można zmieniać sposób wyświetlania treści na Tablicy (patrz rys. poniżej). Oczywiście można je w każdej chwili edytować, dodając lub usuwając elementy lub zmieniając ich nazwę.

labber.pl

Lubianych stron nigdy za dużo

Facebook ma też propozycję dla tych, którzy chcieliby powiększyć liczbę lubianych przez siebie stron. Specjalna przeglądarka, dostępna pod adresem http://www.facebook.com/pages/browser.php, umożliwia szybkie przeglądanie stron po wybranych kategoriach (m.in. marki, muzycy, gry) oraz polubienie ich. Strony można filtrować – na przykład według krajów. Dodatkowo, można też zobaczyć z którymi ze znajomych mamy najwięcej wspólnych, lubianych stron.

Kolejną ciekawą rzeczą, związaną z przeglądarką, jest możliwość szybkiego zobaczenia tylko tych stron, które sami lubimy. Nad okienkiem służącym do wyboru krajów możemy kliknąć w „Moje strony”, a wtedy pokaże się lista (w kolejności od ostatnio polubionych) ze zdjęciem profilowym i informacją o ilości fanów danego fanpage’a. Póki co, jednorazowo można mieć podgląd jedynie na 10 stron i aby przejrzeć wszystkie, chociażby w celu „wyłapania” ciekawych zdjęć profilowych, trzeba się naklikać. Miejmy nadzieję, że Facebook niedługo wprowadzi poprawiające tę funkcjonalność zmiany.

Facebook co jakiś czas wprowadza modyfikacje, które mają ułatwić jego obsługę i usprawnić poruszanie się po serwisie. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać, w końcu zaoszczędzonego czasu nigdy za wiele.

Zapraszam Cię na mój podcast!

Bohaterem każdego odcinka podcastu jest nieoczywiste słowo lub skrót stosowany na co dzień w agencjach marketingu internetowego, którego znaczenie wyjaśniamy wraz z moim gościem rozwijając temat konkretnymi przykładami, dzieląc się danymi i dostępnymi narzędziami.

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL