labber.pl - ogólne

10 podstawowych różnic między hostingiem dedykowanym, a hostingiem współdzielonym

Kiedy wybrać hosting wirtualny (współdzielony), a w których sytuacjach lepiej zdecydować się na serwer dedykowany? Jakie są podstawowe różnice w przypadku tych dwóch rozwiązań?

1. Największą zaletą outsourcingu, czyli korzystania z zewnętrznych zasobów, jest jego relatywnie niski koszt.
2. Hosting współdzielony wymaga mniej pracy administratora niż hosting dedykowany.
3. Hosting dedykowany jest dużo bardziej wydajny – otrzymujesz na wyłączny użytek całą moc serwera.
4. Hosting dedykowany jest elastyczny – daje możliwość wyboru oprogramowania oraz systemu operacyjnego.
5. Hosting dedykowany zapewnia Ci wyłączność korzystania z serwera (procesora, pamięci, dysków), podczas gdy w przypadku hostingu wirtualnego współdzielisz je z innymi użytkownikami.
6. Hosting dedykowany umożliwia zdalne zarządzanie serwerem. Hosting współdzielony nie daje tej możliwości.
7. Hosting dedykowany umożliwia instalowanie własnych narządzi, oprogramowania, bibliotek – współdzielony nie.
8. Hosting wirtualny nakłada limity (na liczbę baz danych, kont pocztowych, dzielonych kont FTP, podpinania domen i tworzenia subdomen)
9. Hosting dedykowany poradzi sobie ze znacznie większym transferem danych, podczas gdy w przypadku współdzielonego jest on zazwyczaj ograniczony do 10GB miesięcznie.
10. Hosting współdzielony jest lepszy w przypadku prostych projektów internetowych – dedykowany konieczny będzie w przypadku bardziej skomplikowanych aplikacji, gdzie wymagana jest większa wydajność.

„Czasem hosting współdzielony, czyli udostępnienie miejsca na serwerze, jest lepszym rozwiązaniem – nie musimy martwić się koniecznością utrzymywania własnych serwerów, szybkich łączy internetowych oraz zatrudnienia administratora. Z tego względu jest to najtańsza opcja, z której często korzystają małe i średnie firmy. Minusem tego rozwiązania jest wolniejsze ładowanie się strony w okresie największego ruchu na serwerze. Im bardziej rozbudowana strona, tym bardziej wydłużał się będzie proces jej ładowania. Nie wszystkim opłaca się takie rozwiązanie. W przypadku sklepów internetowych nawet kilka sekund może przesądzić o dokonaniu zakupu bądź przejściu do konkurencji. Dlatego najwięksi gracze decydują się na korzystanie z serwerów dedykowanych.”– mówi Tomasz Skrabalak, Senior Project Manager w Agencji Eura7.

Wykupując hosting dedykowany firma otrzymuje cały serwer wraz z wszystkimi jego zasobami, w tym standardowym oprogramowaniem – może je skonfigurować lub zainstalować własne. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się firmy, w przypadku których trwająca kilka godzin awaria serwera mogłaby wygenerować znaczące straty. Należą do nich duże portale internetowe oraz sklepy internetowe. Hosting dedykowany jest droższy, ale bardziej niezawodny i nie uzależnia od działań innych użytkowników. Można porównać go do przeprowadzenia się od rodziców do własnego mieszkania. Jeśli możesz pozwolić sobie na to rozwiązanie – zrób to.

labber.pl

Katarzyna Zemlik
Marketing & PR Manager
Agencja interaktywna Eura7
tel: 728 838 144
katarzyna.zemlik@eura7.pl
www.eura7.com

Zapraszam Cię na podcast specjalistów z Grupy Eura7!

Razem z zespołem pomagamy firmom rosnąć. Ten cel osiągamy dzięki odpowiedniej strategii, nowoczesnym narzędziom i skutecznym działaniom marketingowym. Uwielbiamy łączyć nowe technologie, marketing i sztukę. Podobnie jak wyjątkowi goście, którzy w naszym podcaście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami!

Zobacz odcinki

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy projekcie internetowym lub szukasz agencji specjalizującej się w komunikacji marketingowej - skontaktuj się z nami.

Webinar lojalnościowy
x
Zapisz się na biuletyn redaktora naczelnego
Łukasza Wołka. Bezpłatne porady
i nowości marketingowe oraz newsy
z Abanana i Eura7 na Twojej skrzynce e-mail
już za 5 minut!
Pole "imię" nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcesz, żebyśmy zwracali się do Ciebie po imieniu, podaj nam je :)
loader
Dziękuję za zapisanie się do
mojego biuletynu.
Otwórz teraz swoją skrzynkę mailową, potwierdź zgody i aktywację. Sprawdź proszę, czy mail ode mnie nie wpadł do spamu albo do ofert.
CEO Łukasz Wołek ŁUKASZ WOŁEK, REDAKTOR NACZELNY LABBER.PL